Kommenteeri

Visuaalne kommunikatsioon

Kujutage ette igapäevast olukorda, kus kuulete mõne teenusepakkuja kohta ning ruttate netti lisainfot uurima. Külastades nende kodulehte, tekib aga kohe tunne, et tahaks selle ülevalt ristist kinni vajutada. See on inetu ja segane – ei saagi kohe aru, millega firma tegeleb. Paratamatult tekib tunne, et ebaõnnestunud koduleht räägib midagi ka nende teenusekvaliteedi kohta ning ei teki piisavalt usaldust, et pakkujaga ühendust võtma kiirustada.

Koduleht kui ettevõtte visiitkaart on üks näide visuaalsest kommunikatsioonist, mis aitab usaldust luua või hoopis seda kahjustada. Hea disainiga koduleht ei ole pelgalt ilule keskendunud, vaid on ka praktiline. Ei ole ju kasu ainult visuaalsele kogemusele mängivast lehest, kui seda saavad kogeda vaid kiire netiühendusega inimesed, sest vastasel juhul ei jõua selle allalaadimist lihtsalt ära oodata. Või siis on leht küll ilus ja kontseptsiooniliselt põnev, kuid heledat teksti valgel taustal on lihtsalt liiga raske lugeda, kergem on teisele ja arusaadavamale lehele liikuda. Seega esteetika ja funktsionaalsus peavad käima käsikäes. 

Visuaalne kommunikatsioon on ideede edastamine visuaalsel kujul, näiteks piltide, märkide, fotode, tüpograafia, joonistuste, värvide, postrite ja kaartide abil. Hiljuti seostatakse seda aina enam veebidisaini ja -graafikaga. See kommunikatsioonivorm hõlmab samas kõiki vahendeid, mille abil on sõnumit võimalik edastada või selle vahendamist abistada visuaalsete vahenditega: iseenesest mõistetavalt filmid, tele- ja videoklipid, kuid ka sisearhitektuur ja tootedisain on seotud visuaalse kommunikatsiooniga. 

Visuaalid väärtuste kommunikatsioonis

Firmad näevad vaeva, et kontor oleks lisaks töötajate vajadustele ka kooskõlas firma väärtustega ja kokkulepitud disainireeglitega. Üheltpoolt toimib kontor töökeskkonnana, teisalt täidab see aga esindusfunktsiooni ning on firma näoks külla tulevale kliendile ja partnerile. Siia valdkonda käivad ka brändide esinduspoed, mis kasutavad erinevaid visuaalseid lahendusi selleks, et kliendile brändi väärtusi kommunikeerida. Võtame näiteks Belgia šokolaadibrändide kaunid poekesed või siis uhke Louis Vuittoni kaubamaja Pariisis Champs-Élysées’l.

Emotsioonide visualiseerimine

Inforohkes ühiskonnas, kus aina keerulisem  on oma sõnumiga esile pääseda, tuleb appi visuaalne kommunikatsioon. Näiteks aitavad suhtlusvõrgustikes sõnumi emotsiooni edasi anda emotikonid. Keskkonnas, kus nende kasutamine on väga tavaline, võib nende kasutamata jätmine anda sõnumile karmima ja tõsisema tooni, kui see näost näkku suheldes tundunud oleks. Kui tavasuhtluses on alati võimalik pöörata tähelepanu inimese kehakeelele ja näoilmetele, siis nende puududes muutuvad sõnumid mitmemõtteliseks ning vajadus tekib muude visuaalsete vahendite, näiteks emotikonide järele. 

Värvi roll sõnumi edastamisel

Visuaalses kommunikatsioonis on loomulikult oluline roll värvil. Seda aitab seletada see, et enamus tuntud brände on eelkõige tuntavad värvisümboolika kaudu. Võttame kasvõi alloleva näite.

Siin annab värve üsna selge sõnumi, kumb on kumb firma, kuni teksti lugema hakata, mis paratamatult siis hoopis segadusse ajab. Tekib küsimus, kumb on annab rohkem brändi edasi, kas selle värv või hoopis kirjutatud nimi. Kuna silma haarab värvi esmalt enne muu info haaramist, suudab värv anda sõnumi brändi kohalolekust palju kiiremini. 

Värve võivad “omastada” lisaks brändidele ka kampaaniad. Näiteks on üldtuntud soodusvärviks kujunenud kollane. Kollast hinnasilti nähes on kohe selge, et tegemist on sooduskampaanias oleva tootega. Värv kommunikeerib sõnumit. Sellest tulenevalt ka paljudes sooduskampaaniate visuaalides kasutatakse kollast. Võtame näiteks Stockmanni Hullud Päevad – paratamatult võtab seda sõnapaari kuuldes silme eest kollaseks. 

Visuaalne kommunikatsioon on väga huvitav ja lai valdkond, mille saab enda kasuks tööle panna. Selle abil on võimalik, lisaks kirjalikele sõnumitele, tekitada usaldust, luua positiivseid assotsiatsioone ning konkurentidest eristuda. Visuaali tasub panustada ning mitte jätta tähelepanuta, vastasel juhul võib see töötada hoopis sinu vastu. 

Artikli autor on Marit Tack, marit@atiim.ee.

1. pildi autor Ryan McGuire

3. pilt erakogust

2. pilt portaalist http://colormatters.com


Lisa kommentaar

Email again: