Kommenteeri

Sportlane kui toode

Kui tavapäraselt mõistame toote all mingit konkreetset asja, mida keegi müüb ja teiselt poolt keegi ostab, siis täna räägin tootest veidi teise nurga alt. Nimelt toon võrdluse, et sportlane on toode ning fännid ja sponsorid tarbijad, kusjuures mõlemal grupil tarbijatest on oma nurk, mis sportlase nende jaoks tooteks teeb. Loomulikult ei saa väita, et sportlane on vaid asi, mida müüakse ja tarbitakse, kuid lähemal vaatlusel saab tuua mitmeid paralleele. Toon esile viis minu jaoks suurimat ja selgemat.


  1. Toodet ostes on eeldus, et see tekitab positiivset emotsiooni ning on väärt sellele tehtavat kulutust. Sportlase tegemistele elatakse kaasa ning fännid ootavad neilt edukat esinemist, sest vaid edukas esinemine väärib oma aja kulutamist kaasa elamisele.
  2. Kui tootel esineb defekt, siis vahetatakse see välja või kaotab toode oluliselt turuosa. Samuti on sportlasega – kui sportlasel pole häid tulemusi ette näidata, siis kaob nii fännibaas kui potentsiaalsete sponsorite ring.
  3. Et toode oleks nähtav laiale ringile ning tekitaks huvi, peab seda turundama. Et sportlane paistaks välja ning fännibaasi kogunemine oleks võimalik, on vaja sportlast turundada.
  4. Kui toode on populaarne, siis tahab seda osta suur osa inimesi – nii investorid (näiteks Facebook ostis ära populaarseks osutunud WhatsAppi) kui tavatarbijad. Kui sportlane on populaarne ja läheb korda paljudele, siis on temast huvitatud nii sponsorid kui kaasaelajad, kusjuures kaasaelajate hulk omakorda on see, mis määratleb suuresti sponsori huvi.
  5. Toode tekitab üldiselt kas positiivse või negatiivse emotsiooni. Sama on ka sportlastega – nad toodavad fännidele kas negatiivset või positiivset emotsiooni, mis väljendub nendele kaasa elamises või vastupidi, nendest lahti ütlemises ning uue fännatava leidmisel.

Ideaalseid näiteid sportlasest kui tootest leiab vastlõppenud kergejõustiku EM-ilt, kus ootamatult sai Kanteri kõrval tooteks ka Eestile hõbemedali toonud Rasmus Mägi. Milles väljendub tema tooteks olemine? Eelkõige just selles, et tänu sellele, et kogu Eesti spordiringkond talle kaasa elas ning tema igat sammu jälgis, oli meedial põhjus temast kirjutada, mis omakorda andis sponsorile meediapinda ning võimaluse siduda end selle konkreetse tulemusega.

Puhas näide Rasmus Mägist kui tootest oli nähtav Postimehe esikaanel – just läbi Rasmuse medali ning selle, et ajakirjandus ja fännid temast huvitatud on, leidis ideaalse väljundi endale Rasmuse toetaja City Motors, kes reageeris kiirelt ja kasutas ära ideaalset võimalust siduda enda sponsoreeritav turundusega. Nimelt ostis City Motors ära võistlusele järgneval päeval ilmunud Postimehe esikülje reklaamipinna. Hea diil nii lehele kui City Motorsile! Leht oleks Rasmuse nagunii esikaanele pannud, kuid nüüd saadi selle eest raha + sai City Motors aktiveerida sponsorlust.

Näiteid sportlasest kui tootest leiab palju, kuid eelkõige on küsimus selles, kuidas kavalalt siduda turundust, sportlast ja tema tulemusi selliselt, et see hoiaks fänne tema juures ning samas tooks juurde potentsiaalseid sponsoreid, kellest nagunii puudus on.


Postituse autor on Greete Kempel, greete@atiim.ee

Lisa kommentaar

Email again: