Kommenteeri

Facebookist ja reklaamist

Nädala alguses ringles päris mitmes kanalis artikkel, mis rääkis sellest, et kõik targad turundajad peaksid ettevõtete turundustegevuse Facebookist ära kolima. Usinasti jagasid seda ka erinevad Eesti kommunikatsioonibürood ning järsku oligi tekkinud mulje, et Facebookis (ja ka Twitteris) reklaamimine on mõttetu.

Kõnealune artikkel ilmus esimesena Äripäevas ja seda saab lugeda siit.

Algallikas

A-tiimi liikmetel tekkis seonduvalt sellega päris mitmeid mõtteid. Kõlama jäi mõte, et kas tõesti on asjad nii mustvalged ning ühe USA-põhise uurimuse pinnalt saab selliseid järeldusi teha?

Kas asjad on päris mustvalged?

Esiteks tasuks tähele panna seda, et Äripäevas ilmunud artikkel oli küllaltki lakooniline ning ei andnud reaalseid põhjuseid ega argumente, millel sellised järeldused põhinevad. Forresteri aruandes on välja toodud järgmist:

„Brands’ attempts to start “conversations” and “relationships” on the platform are a waste of time, and that ultimately “You don’t really have a social relationship with your customers.”

Jah, selle väitega saab nõustuda – tihti oodatakse Facebookilt midagi suurt ja võimast. Et müügid kasvaksid kohe ning et tulemused oleksid koheselt nähtavad. Samas kasutataksegi Facebooki ainsa turundusmeetmena, kuhu investeeritakse raha. Nõustun, et sellisel juhul on keeruline saavutada oodatud tulemusi. Seda eriti juhul, kui ei investeerita heasse sisusse vaid üritatakse teha puhast müüki. Mina näen Facebooki turundust pigem väljundina luua huvipakkuvat sisu (näiteks kodulehel oleva blogi viide), mis kasvatab usaldusväärsust ning toob kliendi reaalselt teenuse pakkuja kodulehele. Sotsiaalmeedia on siiski koht, kus on koos väga palju inimesi ja oleks rumal arvata, et potentsiaalsed kliendid sealset sisu ei näe.

Seega, pigem on minu jaoks küsimus selles, millist reklaami teha, mitte niivõrd selles, kas teha.

Kuidas olla sotsiaalmeedias edukas?

  • Tea täpselt, kes on sinu sihtgrupp ning suuna oma info neile ja vaid neile (sellist sihtgruppi nagu KÕIK ei ole olemas).
  • Paku enda jälgijatele huvitavat sisu ning lisaväärtust (näiteks, kui tegeled spordiga, siis räägi sellest aspektist, millega tavainimesed end seostada saavad).
  • Mõtle läbi, kui palju oled valmis Facebooki investeerima arvestusega, et see võib müügikanali asemel olla pigem üheks kuvandi-loomise kanaliks.
  • Tuginedes kogemusele, siis on edukamad need kampaaniad, kus sihtgrupp määratakse võimalikult täpselt (näiteks mehed naised vanuses 35-50, kes elavad Eestis ning kelle huvideks on märgitud finantsid, raamatupidamine, strateegiline juhtimine).

Väärtus seisneb selles, et leiad üles enda sihtgrupi ja lood temale väärtuslikku sisu, mitte ei kogu lihtsalt „like“ vajutavaid inimesi, keda sinu tegevusvaldkond reaalselt ei huvita.

Loomulikult ei tasu panna kogu oma energiat Facebooki, kaval turundus ja kommunikatsioon on integreeritud projekt, mis hõlmab nii makstud reklaami, PR-tegevusi kui ka strateegilist mõtlemist. Kõige selle eelduseks on täpsete eesmärkide seadmine ning oma sihtrühma tundmine.

Lõpetuseks, ei tasu unustada, et uuring, millele Äripäeva artikkel põhineb, on USA baasil ning USA ja Eesti turg on erinevad nii dünaamikalt kui ka mahult. Samuti ei tasu unustada Eesti eripära – me oleme e-riik ja veedame palju aega sotsiaalmeedias.

Statistikast: Eestis kasutab Facebooki enam kui 500 000 inimest, kõige suurem statistiline grupp 2013. aasta andmete järgi (28%) on vanuses 25-34 (allikas).


Postituse autor on Greete Kempel, greete@atiim.ee

Lisa kommentaar

Email again: